Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Іванівська територіальна громада

13.03.2025 15:39

Права дітей у сфері державної реєстрації актів цивільного стану

2b77d660-4a84-416e-a59a-755b6bf8bacd.jpg

Закон України «Про охорону дитинства» визначає, що дитина - це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

В період дорослішання людини до досягнення нею повноліття правова наука визначає поняття малолітньої та неповнолітньої особи, з чим пов’язує виникнення у людини з народження певного обсягу прав та обов’язків.

З дорослішанням обсяг прав та обов’язків у дитини збільшується.

Хто такі малолітні особи?

Малолітньою є особа, яка не досягла 14 років.

Які ж права у сфері державної реєстрації актів цивільного стану є у малолітньої особи?

До чотирнадцяти років в дитини вузьке коло набутих прав у сфері державної реєстрації актів цивільного стану. Частиною першою статті 7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, визначено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Згідно з законодавством України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Невиконання цього обов'язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, яке до отримання паспорта дитиною, є його/її основним документом.

Дитина має право на ім’я, яке включає прізвище, власне ім'я та по батькові (якщо інше не визначено національними традиціями батьків дитини). Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків (або одного з них за спільною згодою). Ім'я дитини визначається за згодою батьків. По батькові дитини визначається за іменем батька.

Прізвище дитини, яка досягла семи років, може бути змінене батьками за згодою дитини.

Хто такі неповнолітні особи?

Неповнолітньою є особа у віці від 14 до 18 років.

Які ж права у сфері державної реєстрації актів цивільного стану є у неповнолітньої особи:

- особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою батьків;

- особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові;

- особа, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду має право на укладення шлюбу;

- неповнолітня особа має право подати заяву про визнання себе батьком дитини;

- особа по досягненні 16-річного віку має право на отримання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян стосовно відомостей про себе та про своїх родичів за умови пред'явлення паспорта або паспортного документа і документів, що підтверджують родинні стосунки;

- неповнолітня особа за умови пред'явлення паспорта або паспортного документа має право на отримання свідоцтва про своє народження повторно.

 

Управління державної реєстрації ЦМУ МЮ м. Київ